Developeři hned po kolaudaci trvají na tom, aby zákazníci co nejdříve podepsali předávací protokol. Vy ale nespěchejte. Pozorně se rozhlédněte a zkuste najít skryté vady, abyste je potom nemuseli opravovat na vlastní náklady. O toto by se měla postarat stavební společnost. Připravili jsme pro Vás seznam věcí, které byste měli zkontrolovat při převzetí bytu:
Sanitární technika. Měla by byt v perfektním stavu - žádné zevní poškození, všechny kohouty a odtoky by měly fungovat bez problémů.
Tlak vody
Dveře, okna a parapety. Zkontrolujte zda okna doléhají a že jsou správně seřízena.
Zkřívení podlahy a stěn radši ověřte pomoci vodováhy
Poklepejte na kachličky, abyste zjistili případné prázdnoty a jiné nedostatky. Pozorně zkontrolujte spáry mezi dlaždicemi.
Zásuvky
Funkčnost bojleru
Změřte rozměry pokojů, zda odpovídají projektovému plánku
Poškození stěn v rozích a výstupech.
Strop by měl být rovný, bez skvrn a bublin.
Většina nedostatků bude vidět hned, ale raději vezměte s sebou na prohlídku:
vodováhu
tester zásuvek nebo nabíječku na telefon
metr
podklady od developera - plánek bytu a seznam vybavení
Doporučujeme provádět kontrolu dle každého ze stanovených bodů najednou po celém bytě, nikoliv kontrolovat každou místnost zvlášť, tzn. - veškeré zásuvky najednou, okna najednou a podobně. Musíme Vás upozornit, že existují povolené odchylky, které jsou uvedené v projektové dokumentaci. Třeba pro okna a dveře je přípustná odchylka 2 mm na jeden metr. Podobné defekty stavební firma opravovat nemusí.
Po kontrole stavu bytu sepište případné nedostatky a pošlete stížnost developeru. Pokud si ničeho na začátku nevšimnete, ale v průběhu pěti let něco vyplave na povrch, tak stejně máte právo to nahlásit s žádosti o opravu. Komplikované akorát bude dokázat, že problém byl způsoben developerem, nikoli vašimi řemeslníky, kteří pracovali na rekonstrukci bytu už po podepsání předávacího protokolu.
Jsou případy když se na prohlídku vyplatí jít s odborníkem:
luxusní úpravy - odborník zkontroluje zda vše bylo zpracováno dle interiérového návrhu a určeného rozpočtu
nízkopodlažní či atypické budovy - zpravidla se v takových zastavbách defekty objevují častěji
Měli byste počítat s tím, že opravy většinou trvají pár týdnů či měsíců. Pokud podepisujete přejímací protokol proto, abyste co nejrychleji mohli začít upravovat byt dle vlastního návrhu, tak můžete zaznamenat nedostatky právě do tohoto protokolu. Bude se to hodit, pokud developer následně nebude chtít opravit své chyby. V takovém případě budete nuceni vše dokázat soudně a s pomocí nezávislých expertů. Naštěstí v Česku se to stává jen málokdy.