Dopad COVID-19 na český trh s nemovitostmi

Dopad COVID-19 na český trh s nemovitostmi

Po dobu několika týdnů byl v Česku kvůli pandemii pozastaven skoro veškerý maloobchod, poskytování služeb se snížilo o 70 %, zavřeny byly zábavní, sportovní a kulturní podniky i restaurace. Žáci a studenti se učili online a hodně pracujících přešlo na homeoffice. Ten má výhody, ale i nevýhody. Většina cizinců zaměstnaných v Čechách odjela domů, aby předešla komplikacím s uzavřením hranic.

Činnost makléřů nebyla oficiálně zakázána. Byty pořád někdo prodával, kupoval, či měl zájem o pronájem. Kvůli omezení osobních setkání ovšem došlo k řádnému snížení schůzek a prohlídek bytů. Vyhlášení výjimečného stavu vedlo k okamžitým a nečekaným změnám na trhu s nemovitostmi:

  • Kvůli krizi v cestovním ruchu, zůstaly bez klientů hotely, hostely, ale i veškeré byty v centru města užívané ke krátkodobému pronájmu.

  • Ceny pronájmu v centru Prahy znatelně klesly. Krásně upravený menší byt v centru Prahy se teď dá pronajmout za velice lukrativní cenu. Ovšem trh to nezachrání - celkem 11 tisíc bytových jednotek nyní čeká na začátek nové cestovní sezóny. 

  • Pozastavení ekonomiky naprosto všech odvětví - a to včetně stavebnictví, hypoték i pronájmů skladů. Bývalý prezident Klaus předvídá, že celkový pokles bude 15 až 20%. A to se prý jedná o docela optimistickou předpověď. 

  • Banky zprovoznily hypoteční prázdniny po dobu 3 měsíců, ale bez odpuštění úroků za odložené splátky. I když plátce v tomto období splátky neuhradí, nebude zapsán do rejstříku dlužníků. Ale pro investory, kteří si pořídili hned několik bytů, nejde o skutečné řešení, ale jen o odklad problému. Po dobu pandemie jsou takové nemovitosti břemenem a není jisté, kdy se situaci napraví a byty zase začnou vydělávat. 

  • V následujících měsících se předpokládá rychlý růst nabídky nemovitostí, které byly zakoupeny jako investice. Majitelé rozhodně nepočítali s touto náhlou změnou trhu a nemohou si dovolit nést riziko omezení výdělků po neurčitou dobu. Způsobí to celkový pokles cen na trhu s nemovitostmi. A toto už bude příležitost pro investory, kteří mají rezervy a mohou si dovolit počkat na normalizaci ekonomiky. 

  • Část vlastníků pravděpodobně bude muset své nemovitosti prodat, kvůli nedostatečným rezervám na jejich údržbu. Nevyužití investičních prostor a hypoteční závazky vůči bance nutí vlastníka k velkému rozhodnutí. Je možné, že zaznamenáme lehký pokles cen na trhu. 

Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace