Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením.

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením.


 
Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní rozvoj vyžaduje odbornou způsobilost makléřů a jejich povinné pojištění.

Jaké změny mohou makléři po přijetí zákona očekávat?

Cílem nové právní úpravy je zvýšit profesionalitu služeb poskytovaných v rámci realitního zprostředkování. Přijetí legislativy by mělo vést ke snížení počtu nepoctivých subjektů, zvýšení důvěry prodávajících a celkovému zlepšení služeb poskytovaných realitními kancelářemi.
Jednou z výrazných novelizací bude omezení finančních úschoven. V současné době mohou klienti ušetřit za poplatky finančním institucím, pokud své peníze svěří do rukou realitní kanceláře až do uzavření obchodu. V zájmu ochrany spotřebitele před insolvencí by měli realitní agentury podle nového zákona pro tyto úschovy využívat oddělené účty pro zprostředkovatele nikoli běžné bankovní účty.
Regulace by měly zvýšit konkurenceschopnost domácích institucí na Evropském trhu, kde jsou podmínky pro vykonávání činnosti související se zprostředkováním nemovitostí důkladně právně ošetřeny. Subjekty vystupující na realitním trhu tak budou muset přejít z volné živnosti na vázanou a prokázat odbornou způsobilost, tj. odpovídající vzdělání a kvalifikaci v daném oboru. Dále si obchodníci nemovitého majetku budou povinni sjednat profesní pojištění s minimálním limitem, který by měl poskytnout ochranu spotřebiteli v případě pojistné události.
Reakce ze strany realitních kanceláří, kterých se budou nová ustanovení týkat jsou spíše kladné. Uvádí však, že je nutné propracovat některé změny, kterých se bude zákon týkat jako např. povinnost hradit pojistné makléřům, kteří vykonávají svou činnost v rámci realitní agentury. V případě vzniku pojistné události by totiž nesla odpovědnost společnost, která realitního zprostředkovatele zaměstnává.
Spotřebitelé na trhu nemovitostí mohou s příchodem právní regulace očekávat větší jistotu při provádění transakcí s velkými finančními objemy.

PS Všichni realitní makléři @lekvi.group jsou připraveni a již mají licence ARK.

zdroj: idnes.cz

Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace