Předpověď změn na českém trhu s nemovitostmi.

Předpověď změn na českém trhu s nemovitostmi.

Analytici předpokládají, že svět se po vítězství nad koronavirem hodně změní. To je možné. Na druhou stranu zvyky z nedávné doby před krizí mohou přetrvat v chování spotřebitelů i po jejim konci.

Český trh s nemovitostmi se určitě změní. V krátkodobém pohledu to znamená:

  • náhlý, ale krátkodobý pokles cen nájmů bytů v centru Prahy, jiných městech a městských částech,

  • snížení poptávky a cen komerčních nemovitostí, především kanceláří a prodejních ploch, v reakci na pokles na trzích obchodních řetězců a drobného podnikání, 

  • stagnace ve stavebnictví nebo nedostatek nových projektů,  

  • až 15% pokles cen nemovitostí a snížení počtu uzavřených kupních a nájemních smluv,

  • prudký nárůst aktivity mezi finančně silnými spotřebitely, kteří si mohou dovolit investovat do nemovitostí a vyčkat na zlepšení celkového stavu.

Už teď je potřeba se přeorientovat z potřeb prodávajícího na potřeby kupujícího. Následujících několik let nás čeká významný pokles poptávky po bytech k prodeji. Za nějakou dobu se to zlepší a možná, že dokonce se vrátí do původního stavu před coronou. 

Z dlouhodobého hlediska můžeme změny rozdělit na dvě hlavní skupiny:


1.  Stabilizace trhu s nemovitostmi bude záviset na celkovém ekonomickém růstu státu. Základní faktory, které ovlivní situaci, jsou HDP, úroveň nezaměstnanosti, inflace, dostupnost úvěrů, nové návrhy zákonů a chování ČNB. Vliv bude mít také stav hlavních ekonomických partnerů, především Německa.

2.   Změna priorit obyvatelstva. Kvůli pandemii Češi volí vnitrostátní dovolenou. Ale pokud jim záleží na kvalitě služeb, tak pro ně chalupa, u jezera či v horách, se suchým záchodem nebude dostatečná. Proto očekáváme, že se bude cestovní ruch uvnitř Česka rychle rozvíjet. Díky tomu vzrostou i potřeby českých turistů a cizinců, kteří doteď byli zvyklí navštěvovat pouze Prahu. Tohle je vynikající příležitost pro investory. 

Očekáváme zvýšený zájem o rekreační objekty v okolí měst. Během pandemie mnozí zvažovali, že mít domek se zahrádkou, není špatný nápad. Lidé se budou bát opakovaného uzavření hranic, proto předpokládáme dočasné snížení zájmu o koupi nemovitosti v zahraničí. 

Neočekávaná situace přinutila investory a vlastníky nemovitostí k přehodnocení jejich strategických plánů. Investorům při rozhodování o koupi nových komerčních prostor již nebude stačit výnosnost 5-7 %.  Zisk z pronájmu by měl nejen uhradit hypoteční splátky, ale zajistit majiteli také zisk. Toto pravděpodobně povede ke vzniku nových strategií a investičních plánů.  

Kvůli obavám z dovozu zboží z asie předpokládáme, že se více podnikatelů rozhodne pro výrobu produktů v Čechách. To nastartuje růst poptávky po výrobních a skladovacích prostorech. Návratnost těchto projektů v dlouhodobé perspektivě bude záležet na konkurenceschopnosti zboží na trhu po úplném otevření hranic.

Kvůli uzavření velké časti obchodů a služeb pozorujeme zvětšení podílu objednávek na e-shopech. Velké internetové obchody během pandemie svůj obrat jen zvýšily. Takové firmy poptávají skladovací prostory, což může vyvolat výstavbu nových hal či rekonstrukci starších budov.  

Kvůli tomu, že spousta firem přechází na homeoffice, poptávka po kancelářských prostorách pravděpodobně klesne. Nižší poptávka vyvolá snížení cen nájmů kanceláří. Další zajímavým následkem může být změna standardů bydlení. Dříve byty nebyly přizpůsobeny pro práci z domova. Můžeme očekávat poptávku po univerzálnějších prostorách, které se hodí jak pro bydlení, tak i pro vykonávání zaměstnání. Pro zajištění těchto požadavků pro každého člena rodiny, již nevystačí klasický byt 60-80 m2 s jednou koupelnou a dvěma ložnicemi. Je možné, že na trhu se začnou objevovat byty nového druhu s větším množstvím funkčních zón na což mohou reagovat i architekti developerů. Vyhledávanějšími se nyní mohou stát bytové rezidence, kde v jednom komplexu najdeme nejen byty, ale i větší společné prostory a to včetně odpočinkových zón, posilovny, prádelny apod. 

Přesnost těchto předpovědí ukáže až čas. Jisté je, že nás čeká zajímavá doba. Proto pokud potřebujete pomoc zkušeného makléře, účetní, daňového poradce, právníka nebo odborníka na hypotéky, tak se obraťte na Lekvi Group.


Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace