Přiznání k dani z nemovitých věcí v roce 2021

Přiznání k dani z nemovitých věcí v roce 2021

Pokud jste v roce 2020 nabyli nemovitost, tak teď nadešel čas, kdy musíte podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Ministerstvo financí ČR na základě epidemiologické situace prodloužilo dobu podání daňového přiznání z 1. února na 1. dubna. Podat přiznání k 1.2. musíte jen v případě, že se jedná o spoluvlastnictví.

Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte podat na patřičný daňový úřad, ať už se jedná o koupi bytové jednotky či o nabytí daru. Přiznání by měli podat i ti majitelé nemovitostí, kteří učinili určité změny ovlivňující výpočet daně - třeba prodali část svého pozemku nebo zbořili nějakou budovu.

Měli byste na daňový úřad nahlásit i prodej či darování své nemovitosti.

V případě, že jste jediný majitel své nemovitosti, přiznání stačí podat do 1.4.2021. Pokud se jedná o spoluvlastnictví a každý z majitelů podává přiznání zvlášť ke svému podílu, tak to musíte učinit do 1.2.2021. Pokud existuje možnost podat přiznání společně s ostatními spolumajiteli, tak to bez pokuty můžete udělat do 1.4.2021.

Daňové přiznání je čtyřstranný modrý formulář.

Je nutné vyplnit osobní údaje - jméno, adresu, datum narození a také informaci o příslušném daňovém úřadě. Musíte vyplnit informace ohledně pozemkové daně, a také o bytových jednotkách, které budou použity pro výpočet daně. Veškeré data pro tento dotazník seženete z katastru nemovitostí (plocha, druh pozemku apod.).

Každý městský úřad má vlastní parametry pro výpočet daní, můžete je najít na stránkách finanční správy.  


Daň z nemovitých věcí je nutné uhradit do 31.5.2021. Platba se provádí platebním příkazem. Pokud máte datovou schránku fyzické osoby, finanční úřad vám do ní zašle veškeré nezbytné informace.

Navíc existuje možnost úhrady pomocí SIPO. Musíte vyplnit odpovídající formulář a odeslat ho na daňový úřad.

Daň z nemovitostí se uhrazuje hned, pokud její výše nepřesáhne 5 000 korun. Pokud je částka vyšší, dá se rozdělit na dvě splátky. První splátka musí být uhrazena do konce května, druhá do konce listopadu. 


Minulý rok majitele nemovitostí potěšila zpráva o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Šlo o 4 % z kupní ceny. Tato daň byla zrušena pro ty, kteří nabyli nemovitost a byli zaevidováni na katastru nemovitostí od prosince roku 2019.

Navíc v roce 2020 byly provedeny změny limitu daňového odpočtu úroků z úvěrů a hypoték. Ti, kteří si do konce minulého roku zařídili úvěr na vlastní nemovitost, mohou odečíst 300 tisíc korun, tedy ušetří 45 tisíc za rok. Pokud se registrace úvěru uskutečnila již po 1.1.2021, můžou odečíst částku do 150 000 Kč, tedy na daních ušetří 22 500 Kč za rok.

Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace