Rady a tipy: Jak zařídit dokonalý byt pro pronájem.

Rady a tipy: Jak zařídit dokonalý byt pro pronájem.

Rozhodli jste se koupit byt na investici? Chtěli byste, aby Vám tato koupě přinesla zisk?
Makléři z realitní kanceláře Lekvi.Group si pro pronajímatele připravili několik doporučení o tom, jak nejefektivněji zařídit byt za účelem pronájmu v Praze.
Tyto rady vám pomohou ušetřit, avšak ne na úkor vzhledu a pohodlí bytu nebo domu.

    1. Určete si cílovou skupinu.
Kdo se bude o váš byt nebo dům zajímat? Pokud se poblíž nachází vysoká škola to mohou být studenti nebo profesoři. V blízkosti bytu se nachází nemocnice? Zájemci o byt budou pravděpodobně zaměstnanci této nemocnice nebo příbuzní pacientů. Koupili jste byt v centru města? Vyplatí se provést rekonstrukci s moderním designem, který ocení především podnikatelé na pracovních cestách nebo turisté.
O tom, kdo bude bydlet v domě rozhoduje vždy majitel. Proto se v inzerátech zpravidla objevuje charakteristika „ideálního nájemce“: nepije, nekouří, nevodí do domu hosty, nemá domácí mazlíčky, má stabilní vysoký důchod atd.

Při zvažování rekonstrukce, byste měli brát ohled na lokalitu bytu. Pokud se nejedná o centrum obce nebo prestižní oblast, nemá smysl zařizovat byt luxusně, jelikož je nízká pravděpodobnost, že budou nájemci ochotni pronajmout byt za vysokou cenu.
Pozor! Pokud plánujete využívat byt pro krátkodobý pronájem studentům nebo lidem s domácími mazlíčky, vybírejte při zařizování interiéru spolehlivé a praktické materiály.

    2. Oprava stěn a účelové komunikace.
V této části se nevyplatí šetřit, ať už se jedná o economy, business nebo premium třídu. Nejvhodnější je zařídit byt „podle sebe“, jelikož si stavíte základnu do budoucna.
Po 1-3 letech budete nejspíš muset zopakovat drobné opravy před nastěhováním nových nájemců, prodejem bytu nebo přestěhováním vlastní rodiny. Pokud je vnitřní povrch stěn a bytová komunikace v pořádku, není třeba dále významně utrácet. V opačném případě by vám mohly vzniknout „nečekané náklady“ například kvůli poškozenému kabelu nebo prasklému potrubí. Z toho důvodu je důležité přistupovat k opravám bytu zodpovědně už od začátku. Na prvním místě by měla být především kvalita a životnost provedené práce nikoli nejlevnější varianta z hlediska ceny.
Pozor! Nezapomeňte vybavit byt kvalitní zvukovou izolací. Snížíte tak imisi sousedů a zaručíte větší komfort pro budoucí nájemce.

    3. Instalatérství.
Vana, umyvadlo a toaleta – to čemu věnují nájemci největší pozornost. Vyplatí pořídit trochu lepší vybavení i v případě, že se nejedná o luxusní byt. Koupelna by měla být kvalitní a nadčasová, alespoň ve střední cenové kategorii.
Před prohlídkou bytu se postarejte o úklid. Naleštěte kovové kohoutky, odstraňte veškeré nečistoty v koupelně a WC.
Kvalitní kohoutky a ventily jsou zaručený způsob, jak se vyvarovat častých oprav a neustálému vyměňování, což se odráží i na zisku vlastníka nemovitosti. Proto se na nich nevyplatí šetřit.
Pozor! Nezapomeňte během finální fáze rekonstrukce překrýt případné trhliny přes které by mohla prostupovat vlhkost a zároveň zajistit v koupelně kvalitní hydroizolaci.

    4. Dekorativní omítka bytu.
Na dekorativním povrchu stěn lze ušetřit. Pokud patříte mezi ty, kdo chtějí pronajmout byt, co nejrychleji, přečtěte si následující doporučení návrhářů designu:
- Vybírejte světlé odstíny. Většině lidí se líbí více. S jejich pomocí dosáhnete toho, že se bude byt působit opticky větší a zanechá dobrý dojmem.
- Připravte zdi před malováním nebo nalepením tapety. Ušetříte tak na dalších opravách
- Pokrytí podlah by mělo být odolné: komerční linoleum, laminát třídy 32, porcelánové kameniny
Pozor! Ostré rohy zabezpečte kovovými nebo plastovými chrániči. Zpravidla jsou právě tato místa „náchylná na poškození“.

    5. Nábytek.
Starý nábytek není nejlepší volbou pro byt určený k pronájmu, jelikož ani po rekonstrukci nebude vypadat moderně. Pokud však vyměníte fasády a kuchyňskou linku, tak bude celkový interiér působit lepé za předpokladu, že je vše funkční.
K dispozici by měl být alespoň základní nábytek. Požadované minimum:
- skříň;
- kuchyňské vybavení;
- stůl a 2 židle;
- postel nebo pohovka.
Vše lze zakoupit v standartně v obchodě, nikoli na objednávku, což výrazně sníží cenu nábytku.
Pozor! V případě, že budete pronajímat byt rodině s dětmi nebo domácími mazlíčky, zajistěte potahy na matrace a měkké povrchy na nábytku. Můžete také prodiskutovat s nájemci výši zálohy za čistírnu.

    6. Spotřebiče pro domácnost
Vybavení nezbytné pro byt zahrnuje:
- lednici;
- sporák a troubu;
- mikrovlnku;
- Wi-Fi router;
- TV;
- pračku.

Místo epilogu
Byt určený k pronájmu by měl být univerzální. V ideálním případě se pokuste zvolit adekvátní poměr mezi cenou a kvalitou – rozhodně by měl být kvalitní a prakticky. Byt by měl splňovat veškeré funkce, které nájemce poptává.
Nespoléhejte příliš na to, že se budou nájemci k bytovému vybavení chovat šetrně. Nevyplatí se proto investovat do jedinečných a exkluzivních věci, ani výzdoby. „Roztomilé domácí dekorace“ obstarají nájemníci samostatně.


Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace