Zvýšení čisté mzdy

Zvýšení čisté mzdy

Čistá mzda českých zaměstnanců od února roku 2021 bude vyšší. Tento růst vzniká z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na dani za poplatníka. Odteď se daň z příjmu bude vypočítávat z hrubého platu. Tyto změny způsobí zvýšení čisté mzdy od 1 do 3 tisíc korun za měsíc.

Při pracovním pohovoru se domlouváte na stanovení určité výše hrubé mzdy, zaměstnanec následně na bankovní účet obdrží menší částku po odpočtu poplatků. Část daní platí zaměstnanec ze své výplaty, zaměstnavatel také platí povinné poplatky za zaměstnance. Zaměstnanec tedy platí daň z příjmu, a část poplatků za sociální a zdravotní pojištění. Zbývající část hradí zaměstnavatel. Celkově zaměstnavatel platí za pracovníka cca 34 % daní z hrubé mzdy, pracovník tedy hradí 11 %. Za zpracování všech povinných plateb odpovídá mzdový účetní společnosti. 


Superhrubá mzda je tak rovna celkové výši nákladů zaměstnavatele na mzdu zaměstnance - včetně poplatků za zdravotní a sociální pojištění. Toto platilo po dobu posledních 13ti let. Superhruba mzda se v roce 2021 ruší.

Ještě v roce 2020 se daň z příjmu rozpočítávala ze superhrubé mzdy zaměstnance. Nyní se bude počítat jen z hrubé mzdy. Daň z příjmu činí 15 %. V případě, že plat je vyšší než čtyřnásobek průměrné mzdy, tak daň činí 23 %. Stejně tak se ruší solidární daň ve výši 7 %.

Základní sleva na dani za poplatníka se v roce 2021 zvyšuje z 24 840 na 27 840 Kč. I nadále poroste, a to celkem do 30 840 Kč v roce 2022. Měsíční sleva se v roce 2021 zvýšila o 250 korun a bude tedy činit 2320 Kč.

Veškeré tyto změny se týkají nejen zaměstnanců na plný úvazek, ale i částečného úvazku a dohody o provedení práce. Pokud je pracovník zaměstnán v několika společnostech, tak slevu na dani bude moct uplatnit jen v jedné z nich.

Tyto změny budou výhodné i pro OSVČ. Daň z příjmu bude snížena kvůli zvýšení slevy na poplatníka o 3 tisíce Kč. Toto se nebude týkat podnikatelů, kteří mají nastavenou paušální daň.

Nechte nám kontaktní údaje a my Vám poskytneme konzultace